Urban Sound, Piranha Bluetooth Nostalji Pikap Müzik Çalar Hakkında Her şey Uzun Kullanım Deneyimi

 


Merhabalar.

    Yıllardır gramofon plak pikap ve eski müzik oynatan cihazlar ilgimi çekmiştir. Her ne kadar bu keyiflere sahip olmak istesem de bu antikaya yakın keyiflerin oldukça tuzluca maliyetleri olmakta. Hep sonraki bahara sonraki yıla dedim durdum. En son D&R de gördüğüm pikaplar beni iyice heyecanlandırmıştı.

    Bir kafede bu keyfi deneyimleme şansını elde etmiştim. Zira duyduğum müziğin yalın ve temiz tonu ne olursa olsun bu keyfi karşı konulmaz kılıyordu.

    Bir gün Migros'ta karşılaştım bu yeni nesil pikapla. Tip ve içerik aynı olup birde fazla firmaların ismi altında satılmakta. URBAN SOUND olarak satışa sunuyordu. Fiyatı 200 TL gibi rakamdı. Hemen bir tane edindim. Aldım almasına ama çalacak plağım yok. Verdiğim plak siparişinin gelmesi sanki aylar sürdü. İlk deneyim muhteşemdi. Plastik parçanın üzerinde gezinen bir iğne size muazzam nameler sunuyor... Herkesin almasını tavsiye ederim. 

Gelelim ürüne;

    Çok şık ve klasik görünüme sahip. Plak koruma kapağı sade ve şık bir hava katıyor. Ahşap olan gövde seslerin daha temiz ve yüksek çıkmasını sağlıyor. Hareketli ve asansörlü iğne çubuğunun kullanımı kolay ve ergonomik. İğne çubuğu plağın sonuna geldiğinde otomatik durmakta böylece plak başında beklemenize gerek kalmıyor. Tek bir düğme ile hem cihazı açıp hem de ses kontrolü yapabiliyorsunuz. Çift hoparlörü sayesinde yeterli düzeyde yüksek ses elde edebiliyorsunuz. Cihaz 3 farklı kademe hızda plak çalabilmekte, 33', 45', ve 78' kil devir hızlarında plakları çalmakta. 45'lik plaklarınızda bir yüzde tek parça dinleyebilirken, 33' lük büyük plaklarda tek yüzde 5-6 parça dinleyebilmektesiniz. Auto step butonunu aktif ederek cihazın otomatik durup durmamasını kontrol ediyorsunuz.


     Cihaz açıkken plak durduğu zamanlarda bluetooth aktif oluyor. Böylece telefondan bağlanıp istediğiniz şarkıyı da çalabilirsiniz. Cihaz hem adaptör ile hem de powerbank sayesinde çalışabiliyor. İstediğiniz ortama kolaylıkla götürebilirsiniz. Farklı plakların çalınabilmesi için de ek aparat cihazla birlikte gönderiliyor.


    Cihazı 6 aydır kullanıyorum. Çok hor kullanıp defalarca iğneyi düşürmeme rağmen başlık kristali yeni bitti. Fotoğraflarda da gösterdiğim gibi başlıklarda bir iğne var ve bu bitince cihaz kullanılamıyor. Dikkatli kullanımlarda bir yıla yakın değişmeden müzik dinleyebilirsiniz. Harici satılan bu başlıkları 30- 40 TL gibi rakamlarla sipariş edip çok kolay değiştirerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Uzun ömürlü olması için iğneye dokunulmamalı, asansör kullanılmadan iğne kolu plağa yada zemine sert bırakılmamalı, plak çalarken iğne kolu hareket ettirilmemeli, plakların temizliği düzenli yapılmalıdır. Kirli plaklar da iğne ömrünü kısaltmakta.
Yorum Gönder

0 Yorumlar