Xiaomi Redmibook 14 II Ryzen Edition Laptop - İncelemesi

 Ülkemizde adını sıkça duyduğumuz hatta mağazalarına rastladığımız fiyat performans odaklı marka olan Xiaomi'nin ülkemizde çok görmediğimiz ama yurtdışında piyasada bolca bulunan Xiaomi Redmibook 14 II Ryzen Edition laptopunu inceleyeceğiz. 

redmibook 14 II
Xiaomi Redmibook 14 II 


Xiaomi diğer markalara göre piyasada oldukça yeni ancak diğer markların aksine fiyat performans odaklı çalıştığı için adını ilerde daha sık duyacağız.

Xiaomi Redmibook adını verdiği bu laptop serisinde 2. seri olarak devam ediyor. Önceki redmibook serisine göre daha ince ekran, daha hafif materyal ve daha güçlü bir işlemci kullanıyor.

Xiaomi Redmibook 14 II Ryzen Edition Kısaca Genel Özellikleri

- 14 inç 1080p IPS ekran (%90 ekran kasa oranı) %100sRGB
- 1,2 kg ağırlığında ve gümüş metal kasa
-  Amd Ryzen 4500u İşlemci (7nm Zen2) RX Vega 6 bütünleşik grafik kartı
-  16GB DDR4 Ram - 512 SSD
-  40 Mhw Batarya ve 65 Wattlık Hızlı Şarj Adaptörü - Type-C Şarj Girişi
-  2 adet Type-c (birisi data), 2 adet USB, 1 adet HDMI, 1 adet 3.5mm ses çıkışı

Laptop genel hatlarıyla premium bir cihaz olduğunu gösteriyor. Metal kasa ve ince ekran kenarları cihaza şık bir görünüm kazandırmış. Dışarıdan bakıldığında 14.1 inçlik ekranla dışarıdan kitap görünümüne sahip.
xiaomi redmibook
xiaomi redmibook


Ekran gayet parlak, renkler canlı ve ışık altında kullanıma uygun. Kenarların ince olmasıyla beraber cihaza ergonomik görünümle beraber daha fazla çalışma alanı kazandırmış. Klavye hissiyatı gayet güzel ama ingilizce klavye ile geldiği için stiker almak şart oldu. Klavyede aydınlatma maalesef yok o nedenle alacaklar bunu göz önünde bulundursun. 

Cihazın touchpad'i gayet hassas ve uyarılara anında tepki veriyor. Apple'da macbooklarda alışık olduğumuz multi touch uygulamların hepsini gayet güzelce yapabiliyoruz.

xiaomi redmibook


Cihazın çıkışları yeterli benim için. Data için Type-c, HDMI, 2 Adet USB(birisi 2.0 :( ) ve 3.5mm'lik jak ile tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor.  Type-c ile şarj olması büyük kolaylık sağlıyor hem de hızlı bir şekilde yaklaşık yarım saatte %50 şarj oluyor. Cihazla gelen adaptör oldukça küçük ve kullanışlı, cep telefonlarında alışık olduğumuz boyutta bir adaptör. Bu adaptör bize 65Wattlık bir performans sağlıyor.

xiaomi redmibook şarj


Laptopun performansına bakacak olursak, AMD Ryzen 4500u bizi karşılıyor Zen2 isimli mobil işlemci performans olarak sizi uzun bir süre rahatlıkla götürecek seviyede. Bu güçlü işlemciyle beraber RX Vega 6 ekran kartı eşlik ediyor. Ayrıca Windows 10 işletim sistemi kurulu geliyor. Cihazda 16 GB DDR4 ram ve 512 SSD bulunuyor. Bu donanımla hemen hemen bütün programları kolaylık kaldırabiliyor. Ben Adobe Photoshop, Premiere Pro çalıştırdım sıkıntı yaşamadım. Ancak bu programlarda ne kapsamlı çalıştığınızla değişebilir.

Oyun performası konusuna gelecek olursak üst düzey performans da oyun oynayacaksanız bu bilgisayar ne yazık ki size göre değil. Ben Call of Duty Warzone çalıştırdım düşük ayarlarda gayet akıcı bir şekilde oynadım. CSGO'da aynı şekilde rahatlıkla oynatıyor ama dediğimde gibi yüksek kalitede performans beklemeyin, eğer böyle bir arzunuz varsa oyuncu laptoplarına bakabilirsiniz.

redmibook laptop portları

Xiaomi Redmibook şarj olarak gayet güzel, belki de en iddialı olduğu özellik bu diyebiliriz. Düşük parlaklık ile 12 saat performans aldım. Düzensiz kullanım ile 7 saat aldım. Bu değerler gerçekten çok iyi. Eğer laptop için pil kapasitesi sizin için önemliyse bu cihaz tam size göre.

xiaomi redmibook laptop


Son olarak cihazın eksikliklerin gelecek olursak, cihazdaki en büyük eksiklik kamera olmamasıdır. Eğer kamera sizin için çok önemli ise başka cihazlara bakabilirsiniz veya kamerasız da olur ek bir kamera veya telefonun kamerasını kullanırım derseniz sıkıntı olacağını zannetmiyor.

Bu laptopu ülkemizde online mağazalarda artık kolaylıkla bulabilirsiniz. Xiaomi resmi olarak gelmediği için Distribütör Garantili olarak alabilirsiniz. Alırken aklınızda bulunsun klavye ingilizce olduğu için klavye etiketi almanız gerekecektir. 

Eğer bu laptopu almayı düşünüyorsanız aklınıza takılan sorular varsa aşağıda bulunan yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar